نرمش قهرمانانه رهنمود هوشمندانه

 

 
گزارش مختصرکارگاه نرمش قهرمانانه، رهنمود هوشمندانه:
 
این جلسه با حضور استاد ترقی و جمعی از اساتید و اعضای هئیت علمی دانشگاه درمورخ 10/7/92 راس ساعت 10 صبح در سالن مرکز توسعه جامعه پزشکی ایلام برگزار گردید.
در ابتدای این جلسه دکتر موسوی مقدم دبیر دفتر هم اندیشی، ضمن خیر مقدم و خوشامد گویی به اساتید و آغاز سال تحصیلی جدید در راستای شکوفایی متون اسلامی را گرامی داشت.
وی افزود در خصوص معنویات جدید مقام معظم رهبری در خصوص نرمش قهرمانانه، رهنمود هوشمندانه استاد ترقی که در این خصوص مطالعاتی داشته اند دعوت نمودیم در این جلسه شرکت نموده اند. وی ادامه داد همان طور که می دانید اساتید به تعبیر مقام معظم رهبری افسران جنگ نرم و راهگشایان بحران های فرهنگی و اجتماعی  می باشند. لذا به لحاظ حساسیت شرایط کنونی این جلسه ترتیب داده شده است.
در ادامه استاد ترقی به بیان مطالب خویش به شرح زیرپرداختند:
نرمش قهرمانانه در عالم سیاست هم در حوزه دیپلماسی بین المللی و هم در حوزه سیاست داخلی کشور به کار می رود منتهی طبیعتا" این نرمش شروطی دارد که حضرت آقا به آنها اشاره نمودند. ما سه فرصت در طول این 33 سال انقلاب داشتیم که از این تاکتیک بهرمند شده ایم. اولی در سال 75 بود که اواخر دوران دولت سازندگی بود که حوادث میکی نوس اتفاق افتاد و اتحادیه اروپا سفیران خودش را از ایران فراخواند و یک مبارزه منفی علیه ایران شکل گرفت. صحبتی که رهبری در دیدار سفیران خارجی و نمایندگان ایران داشتند این بود که ما اعتماد سازی و تبیین مواضع جمهوری اسلامی در بین دیگر کشور ها باید از این تاکتیک نرمش قهرمانانه استفاده کنیم تا شرایط را دوباره به وضع قبلی برگردانیم که این سیاست اتخاذ شد و بعد از مدتی کشورهای اروپایی سفرای خودرا با شرمندگی بازگرداندند.
در مرحله دوم بیان آن انجام نشد و صحبتی به صورت علنی نشد ولی فعل آن صورت گرفت که به پذیرش تعلیق غنی سازی در کشور در دوران اصلاحات برمی گشت و در آن مقطع بر اساس تصمیم شورای امنیت ملی و کار کارشناسی که صورت گرفته بود اینگونه از مقام معظم رهبری خواسته شد که از این نرمش استفاده شود تا جلوی رفتن پرونده هسته ای به شورای امنیت گرفته شود که طبیعتا" تبعاتی داشت. امروز سومین بار است در دیپلماسی کشور و سیاست داخلی از این تاکتیک  استفاده  می شود ما باید شرایط کشور را مثل شرایط گذشته مورد بررسی و دقت قرار دهیم و علت توجه رهبری بدان را بفهمیم.
اگر به مجموعه ای از کلام رهبری دقت کنیم کاملا میفهمیم که علت اجرای این تاکتیک چه است. نکته اول این نرمش در دیپلماسی است و نه در سیاست خارجی، همان طور که در کلام آقا نیز است دیپلماسی در واقع تعامل چهره به چهره عناصر و نمایندگان سیاسی با دیگر کشور هاست و در این تعامل یک سری اداب باید رعاید شود. شروطی که برای نرمش قهرمانانه مد نظر اقاست چهار چوب کار را مشخص می کند.که به شرح زیر است.
اول: باید طرف را شناخت، مثل یک کشتی گیر که طرف رقیب اوست که اگر او پیروز شود قطعا طرف مقابل شکست خورده است. بنابراین استراتژیک سیاست برد- بردی که آقای دکتر روحانی در سیاست بین الملل مطرح کرده است.و مفهوم آن این  است که ما حداقل رضایت بدهیم به مساوی شدن نه اینکه بگذاریم دشمن پیروز شود در حالی که اوباما و غرب سیاست برد- باخت را پیگیری میکنند و به چیزی غیر از باخت طرف فکر نمی کنند مگر اینکه مجبور بشوند با توجه به نحوه ورود ما به آن سیاست مجبور به پذیرش باشد تازه با توجه به تسلط بر فضای رسانه ای دنیا آنها می توانند همان باخت خود را در اذعان عمومی به برد تبدیل کنند که مصداق آن همان تماس تلفنی اوباما با دکتر روحانی است.
دوم: باید بدانیم که مشغول چه کاری هستیم که آقا گفتند که مشغول نبرد با دشمن در عرصه دیپلماسی هستیم.
سوم: باید بدانیم که دشمن چه چیزی را هدف قرار داده است. نرمش قهرمانانه باید به گونه ای نباشد که کمک به دشمن در راستای اهدافش کنیم که آقا گفتند نباید تصور کنیم که نقطه هدف دشمن فرد است، بلکه اصل هویت واقتدار نظام را مورد هدف قرار داده است.
در این شرایط هدف آنها این است که به جهانیان ثابت کنند که هیچ کشوری بدون تکیه بر آمریکا نمی تواند دوام بیاورد و مخالف ترین و سر سخت ترین دشمنش پای میز مذاکره نشسته است. و حرفی که اوباما به نتانیاهو زد، که با فشار تحریم ایران پای میز مزاکره آمد همین هدف را نمایان می کند. پس نباید نرمش ما به این هدف آمریکا کمک کند.
چهار: آقا گفتند که این نرمش یک مانور هنرمندانه است بدون عبور از خط قرمز، خط قرمز ما پذیرش رژیم جعلی اسرائیل، نفی استقلال سیاسی و اقتصادی کشور، پذیرش ظلم، صرف نظر از حمایت از مظلومین و مستضعفین جهان است.
بنابراین نرمش قهرمانانه باید در یک چهارچوب خاص تعریف شود و یک تاکتیک خاص است که در شرایط و زمان خاص به کار می رود و همیشه بنا نیست که ما نرمش داشته باشیم که منجر به عقب گرایی و واگرایی مثل تجربیات تلخ دوران اصلاحات شود.
پس بنابراین نرمش به نظر می رسد که به مفهوم سازش و همزیستی مسالمت آمیز در کنار نظام سلطه و استکبار جهانی نیست بلکه هدف از نرمش خنثی کردن توطئه های استکبار علیه ملت ایران و فرصتی برای ساخت درونی نظام است.