طراحی سایت
جزئيات مطلب
استفاده از چاپگر سه بعدی در ترمیم استخوانهای آسیب دیده

محققان با استفاده از چاپگری سه بعدی موفق به خلق موادی استخوان مانند شده اند که می توان از آنها در ترمیم جراحتهای بدن انسانها استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهندسان می گویند می توان این ماده را با استخوانهای طبیعی آسیب دیده افزود و به این شکل مواد مصنوعی به عنوان یک چارچوب عمل کرده و سلولهای طبیعی می توانند در درون آنها رشد پیدا کنند. سپس این ماده بدون ایجاد کوچکترین آثار بیماری در درون بدن فرد حل می شوند.

محققان دانشگاه واشنگتن که در حدود چهار سال برای ساخت این ماده مطالعه کرده اند، می توانند این چارچوب را از پودر سرامیکی مشابه استخوان و به هر شکلی که بر روی رایانه طرح شود، چاپ کنند. همچنین محققان امیدوارند بتوانند از این ماده برای ترمیمهای ارتوپدی و دندانها نیز استفاده کنند.

چاپگر مورد استفاده آنها در این مطالعه در اصل برای ساخت اجسام فلزی سه بعدی طراحی شده است. این چاپگر لایه ای بسیار نازک از پیوند دهنده های پلاستیکی را بر روی لایه ای از پودر سرامیکی می پاشد. این روند لایه به لایه تکرار می شود تا زمانی که الگو تکمیل شده و خشک شود پس از آن قالب برای دو ساعت در درجه حرارت 228 فارنهایت قرار خواهد گرفت.

آزمایش این قالب چاپی استخوان بر روی سلولهای استخوانی جنینی نشان داد، سلولهای جدید استخوانی طی یک هفته پس از اتصال به قالب چاپ شده رشد خود را آغاز می کنند. آزمایش این چارچوبها بر روی خرگوشهای زنده نیز نتایج امیدوار کننده ای را از خود نمایش داده است.

بر اساس گزارش بی بی سی، محققان امیدوارند روزی پزشکان و جراحان بتوانند با استفاده از این قالبهای استخوان در کنار عوامل رشد استخوانی به ترمیم بسیاری از اختلالات استخوانی بپردازند.

منبع: خبرگزاري مهر


درج مطلب توسط : hamandishi
تاريخ درج مطلب : 1390/09/20
تعداد بازديد : 1587

بازگشت
جستجو