طراحی سایت
جزئيات مطلب
جنگ نرم

 

کتاب جنگ نرم ،که به وسیله ی داود رنجبران تهیه وتدوین شده است،در حقیقت تلاشی است در جهت معرفی پدیده ای، که از آن به عنوان جنگ نرم یاد می کنند. رنجبران،که از منابع گسترده ای استفاده کرده است،جنگ نرم،گردانندگان جنگ نرم علیه ایران وکسانی که در خدمت آنها بوده اند را به خوبی معرفی می کند.

«پس از انقلاب اسلامی و به خطر افتادن منافع استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا،دشمنان اسلام به روش های مختلف سعی در مبارزه وبراندازینظام جمهوری اسلامی داشته اند.
دشمن که در منطقه وجهان اسلام منافع خود را از دست رفته می دید،برنامه ی خود را در سطح وسیع پایه ریزی کرد و ابتدا از موضع جنگ سخت وارد شدوبا باز کردن جبهه های متعدد داخلی وخارجی از قبیل مبارزه مسلحانه منافقین وچریک های فدایی و حزب توده و ترور شخصیت های ممتاز انقلاب در حادثه هفتم تیر و انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی وطراحی کودتای نوژه وحمله نظامی مستقیم به طبس و جنگ تحمیلی علیه ملت ایران توسط مزدور و دست نشانده ی خود صدام،سعی در نابودی پایه های مستحکم انقلاب کرد،اما این انقلاب که با عنایت الهی و فداکاری مردم شریف ایران اسلامی مقاومت هشت ساله ی خود را رقم زد وبا دست خالی وتنها با اتکا به قدرت الهی دشمن را از سرزمین خود بیرون وشکست را به آنان تحمیل کرد.دشمن که با بسیج و انسجام گسترده ی کفر جهانی علیه ایران تصور شکست را نمی کرد با دادن تلفات فراوان زمین گیر وبا پذیرش خفت وذلت دست به عقب نشینی از مرزهای جمهوری اسلامی زد...»
این متن بخشی از مقدمه یا سرآغاز سخن کتاب جنگ نرم،نوشته ی داود رنجبران،می باشد، که این کتاب توسط «انتشارات ساحل اندیشه تهران» درسال 1388 به چاپ رسیده است.
پیش از مقدمه(سرآغاز سخن)،نویسنده گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری را آورده که در آنجا معظم له به کرات مسئولان ومردم را از خطر تهاجم فرهنگی ، ناتوی فرهنگی و عدم توجه جبهه ی خودی به خطر جنگ نرم دشمنان بر حذر داشته اند.
سپس ایشان شیوه های جنگ نرم استکبار جهانی را در طی سخنرانی های مختلفشان،تبیین وراه های مقابله با جنگ نرم را مشخص نموده اند.
نویسنده پس از بیانات مقام معظم رهبری به فصل بندی این کتاب پرداخته،وآن را به سه فصل تقسیم کرده است؛

فصل اول؛جنگ نرم
نویسنده در این فصل به معرفی جنگ نرم پرداخته ودر آغاز فصل تاریخچه ی جنگ نرم را شرح داده است.در بخشی از آن با عنوان اهداف جنگ نرم نتایجی را که گردانندگان این به دنبال آن هستند،مطرح شده،که به چهار هدف تقسیم شده است:1-ایجاد تغییر در اعتقادات و باورها 2-ایجاد تغییر در افکار واندیشه ها 2-ایجاد تغییر در رفتار 4-ایجاد تغییر در ساختار سیاسی
در ادامه ی این فصل عناصر تبلیغاتی که در جنگ نرم مورد استفاده قرار می گیرندو همچنین پیام شناسی در جنگ نرم(پیام های سفید،خاکستری وسیاه)،فرایند بر اندازی نرم وتفاوت بین قدرت سخت ونرم،منابع قدرت نرم،ودر آخر قدرت نرم ایران در برابر آمریکا آورده شده است.

فصل دوم؛طراحام ومجریان جنگ نرم
در این فصل تلاش شده است که آشنایی مختصری با موسسات طراح ومجری جنگ نرم آمریکا علیه ایران صورت پذیرد.

فصل سوم؛جنگ رسانه های
در این فصل مهم ترین ابزار جنگ نرم علیه ایران،یعنی رسانه ها،ونقشه ی جامع عملیات خبری آمریکا در جنگ رسانه ای بازگو شده است.برخی از ابزارهای جنگ رسانه ای علیه ایران عبارتند از: اینترنت وماهواره،سایت های اینترنتی فارسی،شبکه یITC ایرانی،استفاده ی چند منظوره از اینترنت وماهواره،سایت های اینترنتی فارسی،مطبوعات وخبرگزاری ها.
اما پروژه های جنگ رسانه ای در ایران:
پروژه کودتای سبز در ایران
جنگ سایبری برای طرح بی ثبات سازی 2


در آخر این کتاب ضمیمه ای با عنوان نقشه راه براندازی ایران توسط مرکز سابان، اضافه شده است؛که در آنجا نقشه ی راه مرکز آمریکایی سابان (که گویا به صورت یک کتاب چاپ شده است)مورد کنکاش قرار گرفته و خلاصه ی گزینه هایی که این مرکز پیش روی دولت آمریکا در رویارویی با ایران گذاشته،آورده شده است.


درج مطلب توسط : hamandishi
تاريخ درج مطلب : 1389/05/18
تعداد بازديد : 1860

بازگشت
جستجو